Popularność pomp ciepła rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ich zalet. Są one wygodne, ekonomiczne, a także bezpieczne dla środowiska. Co ważne, nadają się zarówno do nowych budynków, jak i do tych już istniejących. Aby efektywnie ogrzewać budynek za pomocą pompy ciepła, ważny jest odpowiedni dobór grzejnika. Warto więc przeanalizować różne scenariusze, dzięki czemu dowiemy się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.
Rodzaje grzejników
Nim zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć jakie grzejniki do pomp ciepła znajdziemy na rynku. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Kluczem jest indywidualny dobór. W nowym budynku bez problemu sprawdzi się przykładowo pompa ciepła 3kw i dowolny grzejnik. Sprawa wymaga jednak głębszej analizy, gdy chodzi o wymianę istniejącego już ogrzewania.
- Tradycyjne grzejniki płytowe
Dobrze sprawdzą się dla większości pomp ciepła dostępnych w sklepach. Jest jednak jeden warunek. Muszą być instalowane wraz pompą ciepła. Co równie ważne, dobrane dla temperatury 30 – 40ºC. Mogą więc okazać się nieefektywne, gdy zostały wcześniej użyte dla innego źródła ciepła. Przy niskich temperaturach mogą wtedy nie spełnić swojej funkcji.
- Grzejniki żeberkowe aluminiowe
Często w starszych budynkach dobierane są na moc grzewczą 60ºC. Sprawia to, że mogą nie sprawdzić się jako grzejniki do pomp ciepła. Można jednak rozbudować je o dodatkowe żebra i obniżyć temperaturę zasilania na około 35 – 40ºC. Takie rozwiązanie powinno być stosunkowo ekonomiczne i zapewniające komfort.
- Grzejniki żeliwne
Najtrudniejsze do współpracy z pompami ciepła. Ich użycie może łączyć się ze skomplikowaną i kosztowną modernizacją systemu ogrzewania w budynku. Jeśli bardzo zależy nam na ich zastosowaniu, należy użyć pompę ciepła wysokotemperaturową.
- Grzejniki niskotemperaturowe
Bardzo dobre rozwiązanie do pomp ciepła. Grzejniki zasilane są wodą o temperaturze 30 – 40º C. To zbliżone parametry do ogrzewania podłogowego. Zapewniają stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Za wadę można uznać grubość grzejnika, która nie zawsze wygląda estetycznie. Sprawia to, że grzejniki niskotemperaturowe nie zawsze są pierwszym wyborem. Należy więc zadać sobie pytanie czy stawiamy na estetykę. A może ważniejsza jest funkcjonalność.
Wybór ma znaczenie
Jak widać, wybór grzejnika do pompy ciepła tylko z pozoru wydaje się prosty. Ma on jednak duże znaczenie, jeśli chodzi o działanie całego systemu grzewczego. Szczególnie w istniejących już budynkach, warto zasięgnąć opinii zaufanego instalatora. Podpowie on, jakie rozwiązanie najlepiej się sprawdzi. Wymiana instalacji elektrycznej to przecież inwestycja na lata. To nasz codzienny komfort i bezpieczeństwo. Ważne, aby instalacja zapewniała ciepło, wygodę użytkowania, a rachunki za energię nie przyprawiały o zawrót głowy. Z tego powodu warto pomyśleć o wszystkich ewentualnościach związanych z wyborem grzejnika. Jak widać, ten z pozoru mały element, może znacząco wpłynąć na funkcjonalność pompy ciepła.