Według ludowego przesądu złapanie się za guzik na widok kominiarza przynosi szczęście. Okazję do tego każdy zarządca nieruchomości powinien mieć przynajmniej raz do roku, gdy zaprasza pana w charakterystycznym czarnym stroju w celu dokonania przeglądu instalacji gazowych czy przewodu kominowego.

Po co wykonuje się przegląd kominiarski?

Malkontenci powiedzą, że przegląd kominiarski to niepotrzebny wydatek w domowym budżecie. Ale jak można wycenić bezpieczeństwo własne i współmieszkańców? Sprawnie działający system kominowy umożliwia prawidłową cyrkulację powietrza i eliminuje szkodliwe związki z powietrza. W momencie, gdy komin nie jest reuglanie czyszczony, praca całego systemu zostaje zaburzona, a nieodpowiednia wymiana powietrza może doprowadzić do tragedii.

Aby choć w niewielkim stopniu zapobiegać zaczadzeniom, okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych wymaga prawo – mówi o tym ustawa Prawo budowlane.

Jak wygląda przegląd kominiarski?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kontrole mogą wykonywać jedynie osoby z uprawnieniami mistrza kominiarskiego oraz budowlanymi w odpowiedniej specjalności. Najlepiej to zadanie zlecić sprawdzonemu fachowcowi – takiemu, który należy do Korporacji Kominiarzy Polskich i posiada odpowiednie kwalifikacje, poparte stosownymi dokumentami. Przeprowadzenie kontroli wymaga bowiem doświadczenia i wiedzy.

Przegląd kominiarski nie ogranicza się jedynie do zajrzenia w głąb komina, lecz jest to proces znacznie bardziej złożony. Dobry kominiarz przeprowadza badanie techniczne przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych. Sprawdza drożność i bieg poszczególnych kanałów, a także ich szczelność. Nie zapomina o kontroli podłączeń przewodów do lokali. Dopiero w dalszej kolejności w ruch idzie specjalistyczny sprzęt do przeczyszczenia i udrożnienia przewodów kominowych.

Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że system działa nieprawidłowo, kominiarz diagnozuje usterki i doradza dalsze działanie. Ostatnim etapem jest sporządzenie protokołu z zakresu wykonywanych prac, pod którym podpisuje się kominiarz oraz właściciel budynku.

Jak często należy robić przegląd kominiarski?

Wspomniana wcześniej ustawa Prawo budowlane dokładnie określa częstotliwość przeprowadzania kontroli stanu techninczego przewodów kominowych oraz instalacji gazowych. Prawo obliguje zarządców oraz właścicieli budynków do wykonania kontroli kominiarskiej co najmniej raz w roku. Dodatkowo przy opalaniu paliwem stałym (węgiel, koks) należy czyścić przewody cztery razy w roku, paliwem ciekłym (np. olej opałowy) – dwa razy do roku, zaś czyszczenie przewodów wentylacyjnych musi odbywać się co najmniej raz na rok.

Jeżeli przeglądy nie były wykonywane przez jakiś czas, sygnałem do zawołania kominiarza często są parujące okna, wilgoć i grzyb na ścianach czy dym w pomieszczeniach – wskazują one na nieprawidłową cyrkulację powietrza.

Jakie konsekwencje grożą w razie braku przeglądu kominiarskiego?

Do przestrzegania obowiązku regularnych kontroli skłaniać mają kary finansowe. Na właściciela lub zarządcę budynku, który uchyla się odpowiedzialności w tym zakresie, może zostać nałożony mandat w wysokości do 500 zł. Karę moze również orzec sąd. Ponadto ze względów bezpieczeństwa w takim budynku może zostać odcięty dopływ gazu. Zdarza się, że brak dokumentów potwierdzających przeprowadzenie przeglądu kominiarskiego staje się przyczyną odrzucenia przez ubezpieczyciela wniosku o wypłacenie odszkodowania np. w przypadku pożaru. Jednak najbardziej dotkliwą konsekwencją jest śmiertlenie groźne zaczadzenie, które co roku pochłania wiele ofiar.

2 KOMENTARZE

  1. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to
    be happy. I’ve read this post and if I could
    I desire to suggest you few interesting things or tips.
    Maybe you can write next articles referring to this article.
    I desire to read more things about it! elysionix.top

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 + 11 =