ventilation and cooling ventilation system on the ceiling

Z definicji wentylacja to cyrkulacja powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami, a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta, czy ludzie. Dopływające z zewnątrz powietrze zapewnia jego wymianę na świeże, niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest to szczególnie ważne w sytuacji dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak dym papierosowy, opary substancji chemicznych, pyły itp. Można również mówić o wentylacji jako systemie zamkniętym występującym np. w samolotach, gdzie zużyte powietrze jest filtrowane, a następnie mieszane z tlenem, regulowana jest temperatura i wilgotność, a powietrze powraca do kabin.

Dlaczego warto czyścić wentylację

Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jak wyglądają kanały wentylacyjne w budynku, gdzie mieszkamy, czy pracujemy. Tymczasem ich stan ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, a ich regularne przeglądy nakazuje prawo. Warto się zastanowić, czy i kiedy wentylacja była kontrolowana i czyszczona w miejscach, w których spędzamy najwięcej czasu. Ustawodawca zadecydował, że w budynkach wielorodzinnych przegląd przewodów kominowych musi być sprawdzany raz w roku. Czyszczenie przewodów wentylacyjnych powinno się odbywać raz w roku, spalinowych przy instalacji gazowej dwa razy w roku, a spalinowych, gdzie są piece na opał stały, aż cztery razy w roku. Takie są obowiązki właścicieli budynków, niestety nikt nie sprawuje nad tym kontroli, dopóki nic się nie stanie. Jeżeli Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego prowadzi postępowanie, prosi o przedłożenie dokumentacji dotyczącej sprawdzania i czyszczenia wentylacji. Jeżeli są braki w dokumentacji, to każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Często nakazuje się wykonanie czyszczenia kanałów wentylacyjnych, a jeśli nie zostanie to wykonane, nakłada karę grzywny. Wentylacja odpowiada za sprawną wymianę powietrza w każdym budynku i bezpośrednio przekłada się na naszą jakość życia, dlatego tak ważne jest dbanie o jej czystość. Wraz z biegiem czasu i użytkowaniem budynku pojawiają się zanieczyszczenia, które sukcesywnie będą pogarszały jakość powietrza. Brudna wentylacja może być miejscem rozprzestrzenia się bakterii, alergenów czy wirusów, które powodują choroby. Jednocześnie drobne cząsteczki, które pocierają o siebie podczas przepływu powietrza mogą doprowadzić do powstania pożaru. Częstotliwość czyszczenia systemu wentylacji powinna zależeć od typu budynku, panujących w nim warunków oraz jakości instalacji. Zaleca się, aby prace tego typu wykonywać średnio co sześć lub 12 miesięcy. Oprócz czyszczenia przewodów wentylacyjnych warto jest przeprowadzić dezynfekcję kanałów wentylacyjnych. Usługa czyszczenia wentylacji wiążę się oczywiście z kosztami, których część właścicieli obiektów chciałaby uniknąć. W dłuższej perspektywie nie jest to jednak oszczędność. Po czyszczeniu instalacji można zauważyć obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Kolejna rzeczą z której warto zdawać sobie sprawę jest również fakt, że zabrudzona wentylacja to również znacznie większe koszty energii elektrycznej, która w dzisiejszych czasach jest coraz droższa.

miejsce na photo1

Dlaczego czyścić wentylację korzystając z usług specjalistów?

Czyszczeniem kanałów wentylacyjnych zajmują się wyspecjalizowane firmy. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na opinie poprzednich klientów, a także doświadczenie. Firma, którą Państwo wybiorą, powinna być w stanie dopasować odpowiednią metodę czyszczenia do zastanego stanu zabrudzenia instalacji. Najczęściej wybierana jest metoda sucha, która charakteryzuje się skutecznością i szybkością. Nie jest ona jednak wystarczająca w przypadku tłustych zanieczyszczeń. W takich wypadkach profesjonalne firmy wybierają metodą mokrą, która oparta jest na wykorzystaniu specjalistycznych środków chemicznych. Warto pamiętać o wykonaniu inspekcji po zakończeniu czyszczenia, dzięki której będzie można ocenić, czy wszystkie zanieczyszczenia  zarówno stałe, jak i organiczne zostały usunięte. W niektórych przypadkach może być konieczne powtórzenie czyszczenia lub dodatkowo wykonanie dezynfekcji kanałów wentylacyjnych. Wybierając specjalistę warto patrzeć na doświadczenie i dokładność, a nie zawsze na cenę za czyszczenie wentylacji. Jedną z firm, która posiada doświadczonych pracowników oraz wiedzę na temat czyszczenia różnego rodzaju wentylacji w różnych obiektach przemysłowych jest Teton clean https://tetonclean.pl/oferta/czyszczenie-kanalow-wentylacyjnych. Firma ta dzięki swojemu doświadczeniu będzie w stanie dobrać odpowiednią metodę, która pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów. W przypadku tej usługi należy stawiać na specjalistów, by osiągnąć oczekiwane efekty i oszczędzić sobie kłopotu.